Centrální a rozptýlené osvětlení obývacího pokoje
Při navrhování funkčního osvětlení obýváku se nelze soustředit jen na hlavní stropní svítidlo.
Pokud je lustr uprostřed místnosti, podporuje soustředěné vnímání, zdůrazňuje střed. Všechny stíny na zařízení obývacího pokoje se středové poloze podřizují, což podvědomě vnímáme. Takovéto umístění lustru do obývacího pokoje je v psychickém vjemu vhodné pro místnosti, kde je střední část nejdůležitější, např. tam kde je uprostřed stůl. Pokud však řešíme osvětlení interiéru obýváku komplexně, je třeba zohlednit funkčnost a praktičnost s dalšími typy svítidel.
Vždy řešíme kombinaci soustředěného a rozptýleného světla. Dobře navržené a umístěné funkční osvětlení obýváku by nemělo oslňovat a naopak zase by nemělo být příliš slabé a namáhat zrak při čtení apod. Pokud chceme vytvořit krásný, útulný a současně praktický obývací prostor, nemělo by nám být zatěžko interiér obýváku doplnit o další svítidla, jako jsou stojací lampy, stolní lampy, či nástěnná svítidla.
Na celkový estetický dojem z interiéru může mít i vzhled lustrů a lamp v rozsvíceném a zhasnutém stavu.
Volba barevného provedení lustrů do obýváku podle nábytku
Pokud se rozhodnete umístit např. křišťálový lustr do obývacího pokoje, důležité je, aby byl vzhled lustru sladěn především s nábytkem a dosáhlo se tak maximálního zkrášlení prostoru. Pokud máte v prostoru obýváku hodně přírodního dřeva, ideální je zvolit zlaté (mosazné) provedení lustrů. Pokud máte moderně zařízený interiér s převahou chladivých barev jako je bílá, modrá apod., dobré je zvolit stříbrné (niklované) provedení kovu lustrů.
Důvěřujte svému vkusu a instinktu, sami nejlépe víte, v čem se budete cítit nejlépe.
Český křišťálový lustr jistě představuje vhodnou volbu svítidla do obývacího pokoje, neboť kromě dostatku světla přináší do prostoru i jistý šarm a drama. Dobře zvolený lustr dokáže jedinečným způsobem personalizovat celý prostor. Krásný křišťálový lustr se většinou stane jeho ústředním bodem a dokáže jedinečným způsobem vypovědět o vytříbeném vkusu svého majitele.
Koupě menšího svítidla než by bylo potřeba
Poměrně běžným prohřeškem je výběr svítidla sice designově správného, avšak malého.
Pokud vidíte lustr zavěšený v obchodě, případně lustr vybíráte na základě fotografie (fotografie může být i přímo s doporučením architekta), těžko si dokážete přesně představit, jak lustr bude vypadat a působit v reálném interiéru.
Až následné používání Vám ukáže, zda jste volili správně. Pokud ano, pogratulujte si.
Pokud jste zvolili např. lustr příliš malý, výsledkem může být světelné prostředí, kde se nebudete cítit dobře. Výsledkem pobytu v takovém pološerém prostředí může být zbytečná a předčasná únava, aniž by si člověk uvědomoval, proč se mu tak vlastně děje.
Naopak pokud zvolíte příliš velké a výkonné svítidlo, vznikne prostředí plné rušivých vlivů, nežádoucích odlesků a třpytů, jež zbytečně namáhají oči a mozek. Zkrátka, každý extrém je špatný.
***